10.10.2022

Zabawy z psem w domu – 5 top pomysłów

Zabawy z psem w domu, jako alternatywa zabaw na dworze

Zbliża się jesień, czuć chłód w powietrzu, a naszym psiakom zaczynają dokuczać krótkie spacery i brak zabaw na dworze. Więc, gdy dni stają się coraz krótsze i nadchodzi zimniejsza pogoda, na pewno nadejdzie moment, kiedy zamienisz zabawy w ogrodzie na zabawy z psem w domu. Pamiętaj, że pogoda nie powinna nigdy zakłócać regularnych ćwiczeń Twojego psiaka, nawet gdy brakuje Ci pomysłów na wspólne spędzanie czasu. Po prostu fajnie jest mieć opcje i czas na zabawy.

Pozytywne strony zabawy z Twoim psiakiem

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są zabawy z psem, ile korzyści dla jego zdrowia niesie nawet kilkanaście minut dziennie poświęcone na wspólne aktywności. Domowe zabawy z psem są świetnym sposobem na zapewnienie pupilowi szczęścia i zdrowia. Takie zajęcia przede wszystkim pomagają:

Rozwinąć sprawność fizyczną i równowagę psa
Stymulować mózg — rozwijają koncentrację
Budować więzi
Radzić sobie ze stresem
Zapobiegać depresji

Warto o to zadbać — zwłaszcza że nuda wśród psów może doprowadzić do nadmiernego szczekania lub depresji. Zabawa z psiakiem jest również fajną okazją do nagradzania go i chwalenia, co jest bardzo korzystne dla jego rozwoju i samopoczucia.

Jak bawić się z psem w domu?

Każdy psiak woli co innego i to właściciel powinien ocenić jakie aktywności sprawiają przyjemność jego pupilowi. Musisz próbować różnych zabawek i metod, by rozwinąć umiejętności waszych psiaków. Nie wychodząc z domu jesteśmy wstanie zapewnić kreatywną i rozwijającą rozrywkę. Więc następnym razem, gdy utkniesz w domu, nie pozwól, aby zepsuło ci to humor. Wypróbuj te gry i zabawy, aby utrzymać dobre samopoczucie psiego towarzysza.

Oto 5 zabaw dla Twojego psiaka w domu:

1. Przeciąganie liny.

Przeciąganie liny/gryzaka to świetna gra do zabawy z psem. Nie tylko pomoże wzmocnić ich szczękę, ale jest świetnym sposobem na zbudowaniu więzi między właścicielem a psem. Może to być również niezwykle przydatne narzędzie do przekierowywania zachowania psa, jeśli nadal gryzie. Możesz przekierować jego zachowanie na zabawkę z liną czy gryzakiem, aby mógł się zmęczyć, a także ugryźć coś, co nadaje się do żucia. Świetnym i sprawdzonym przez nas gadżetem do zabawy będzie gryzak konopny z Jazz For Pets – który czyści płytkę nazębną, wzmacnia dziąsła i został zrobiony z naturalnych materiałów.

Przeczytaj też  Olejki CBD a choroby przewlekłe u zwierząt - kompendium wiedzy

2. Zabawa w chowanego

Zasady są proste — zaprowadź swojego psiaka do pokoju i poproś, żeby został, a następnie wyjdź i ukryj się w innym miejscu w swoim domu. Gdy znajdziesz kryjówkę, zawołaj jego imię, aby  zachęcić go do szukania. Jeśli Cię znajdzie, pochwal go, możesz to zrobić jego ulubionym przysmakiem. Aby ta gra odniosła sukces, Twój pies będzie musiał rozumieć podstawowe polecenia, takie jak zostawanie, przychodzenie i siadanie.

3. Zabawy węchowe

Psy doświadczają większości otaczającego ich świata poprzez zmysł węchu. Zabawy zapachowe pozwalają psom wyrażać swoją miłość do wąchania, jednocześnie wzbogacając psi umysł. Najprostszym sposobem na zaangażowanie węchu Twojego psa jest ukrycie smakołyka, a następnie pozwolenie mu na jego znalezienie. Możesz użyć polecenia Szukaj, smakołyka”, zanim pozwolisz mu na szukanie go w domu. Zabawy, które angażują węch Twojego psiaka pomagają w rozwinięciu sprawności fizycznej, jak i intelektualnej. Na początku możesz ułatwić mu zadanie, pozwalając mu patrzeć, jak chowasz smakołyk, aby następnie zwiększyć poziom trudności, próbując nowych kryjówek. Pamiętaj, aby nie zwiększać poziomu gry zbyt szybko, ponieważ to może skutkować frustracją i zniechęceniem psa do zabawy, która ma go relaksować, nie stresować. Użyj przysmaków o silnym zapachu, aby utrzymać zainteresowanie pupila. Jeśli jednak to ty szybciej się znudzisz zabawą, a możesz podarować swojemu psiakowi matę węchową z Jazz For Pets, wystarczy, że posmarujesz ją przysmakiem dla pieska i podarujesz mu ją do lizania.

Przeczytaj też  Buldog francuski - opis rasy, charakter, wygląd.

4. Zbuduj tor przeszkód

Jeśli warunki pogodowe nie pozwalają Tobie i Twojemu pupilowi na zabawę na okolicznym torze przeszkód — spróbujcie tego w domu. Najlepszym sposobem na zabawę z psem w domu jest tor przeszkód, który możesz zbudować w swoim salonie. Należy zwolnić trochę miejsca, żeby psiak mógł skakać i biegać, aby nie uszkodził przedmiotów wokół. Możesz wykorzystać do toru przedmiotów, które masz w domu i wymyślić kolejność kursu twojego pupila. Skorzystaj z koców, poduszek, hula hop, stołka — przydadzą się do przeskakiwania. Żeby tor nie był monotonny, możecie wykorzystać duży dwustronny karton do przeczołgiwania.

5. Nauka nowych komend

Trening sztuczek i komend nie musi być kojarzony tylko z uczeniem psiaka ślepego posłuszeństwa. To również idealna okazja do zabawy i zacieśnienia więzi między pupilem a właścicielem. Podczas wspólnej nauki komend należy pamiętać o tym, że każdy psiak jest inny i komendy powinny być indywidualnie dopasowane do jego potrzeb, umiejętności i sprawności. Niektóre psy uczą się szybciej, inne wolniej, ale nie powinno zniechęcać to właściciela do systematycznych ćwiczeń. Trening komend to nie tylko doskonała zabawa i fizyczny trening, ale również możliwość mentalnego rozwoju psiaka.

Regularne zabawy i ćwiczenia Twojego pupila mogą pomóc zachować mu dobrą kondycję i samopoczucie na długie lata. Przy odrobinie kreatywności łatwo jest zadbać o aktywność psa w domu, tak aby był zadowolony i zrelaksowany. Jeśli z jakiegoś powodu twój pies nie zrozumie zasad którejś z gier, wróćcie do początku lub po prostu odpuśćcie i spróbujcie ponownie kilka dni później. Nie zdenerwuj się, jeśli twój pies nie „załapie tego” od razu. Pamiętaj, że to ma być zabawne doświadczenie dla was obojga.