Berneński pies pasterski

13.02.2023

Berneński pies pasterski – wygląd, charakter i historia rasy.

Berneński Pies pasterski to duża, silna i inteligentna rasa psa, która pochodzi z Szwajcarii. Charakteryzuje się słodkim i zrównoważonym temperamentem oraz wielkim poświęceniem i oddaniem swoim właścicielom. Te psy są doskonałymi towarzyszami rodzinnymi, przyjaciółmi dzieci i wiernymi stróżami. Doskonale przystosowane do życia na farmach i są dobrymi pastuchami, ponieważ są łagodne, ale wystarczająco uparte, aby skutecznie strzec swojego stada. 

Wygląd rasy Berneński pies pasterski 

Berneński pies pasterski to wyjątkowo piękny i imponujący pies. Jego szata włosowa w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym jest długa i gęsta, z białymi znaczeniami na klatce piersiowej i kończynach. Ten duży, silny pies ma szeroką głowę i szeroki kufę. Jego uszy są raczej małe, a oczy są szeroko otwarte i czarne. Nogi są krótkie, ale mocno zbudowane, a jego ogon jest przycięty do krótkiego ogona. Jego długa sierść wygląda jak okrywa wierzchnia i chroni go przed zimnem i wiatrem. Berneński pies pasterski jest inteligentnym psem, który lubi wykonywać różne zadania i zabawy. Jest to pies pracujący, który lubi towarzyszyć swojemu właścicielowi w wędrówce po górach i polach. Lojalny i bardzo oddany swojemu właścicielowi i jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Jest to pies rodzinny, który lubi towarzyszyć swoim ludziom i chce być blisko nich. Berneński pies pasterski jest psem, który może stać się wiernym i lojalnym towarzyszem w twoim życiu.

Historia rasy Berneński pies pasterski

Berneński Pies Pasterski (Bouvier Bernois) to wyjątkowa, inteligentna rasa psów, która cieszy się sławą od wieków. Pochodzi z Szwajcarii, gdzie służył jako pies pasterski, a także jako pies do prac obronnych. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XV wieku, kiedy psy te były używane do pasterstwa bydła wzdłuż szwajcarskich zboczy. W tym czasie pies ten był znany jako „Durrbachler”, co oznacza „pies pasterski z Durrbach”. To od tego czasu rasa zaczęła służyć jako pies do pracy. Podczas pierwszej wojny światowej, właściciele psów Bernese Mountain Dog uznali, że ich psy są zbyt cenne, aby je angażować w działania wojenne. Dzięki temu, rasa ta przetrwała wojnę i wkrótce stała się popularna w całej Szwajcarii. Psy te były używane jako psy pasterskie, ale również do prac obronnych i jako psy stróżujące. Były również popularnymi psami towarzyszącymi i nadal są. Bardzo przywiązują się szybko do właściciela, są pełne ciepła.

Przeczytaj też  Jak olejek CBD pomaga przy stresie u psów? 7 powodów stresu u psów

Kto będzie najlepszym właścicielem psa rasy Berneński pies pasterski? 

Berneński pies pasterski to niezwykle wytrzymały i wyjątkowo inteligentny pies, który może być doskonałym towarzyszem dla właściciela. Potrzebuje on właściciela, który zaoferuje mu regularną aktywność fizyczną, a także dużo miłości i czułości. To pies, który wymaga wyraźnego i konsekwentnego przywództwa ze strony właściciela i wychowania w sposób, który nauczy go dobrych nawyków. Najlepszy właściciel Berneńskiego psa pasterskiego będzie osobą o silnym charakterze, która znajdzie czas i energie, aby zająć się swoim psiem. Powinien to być ktoś, kto potrafi mieć wytrwałość i cierpliwość, aby wychować swojego psa w sposób, w jaki powinien być wychowywany.

Specjalne wymagania

1. Wymaga dużo miłości i uwagi.

 2. Zalecane jest, aby miał regularne spacery i ćwiczenia.

 3. Musisz poświęcić czas na szkolenie Twojego Berneńskiego psa pasterskiego, aby mógł się prawidłowo zachowywać w domu i w publicznych miejscach. 

4. Konieczne jest przeszkolenie Twojego Berneńskiego psa pasterskiego, aby umieć sobie poradzić w sytuacjach stresowych. 

5. Musi być regularnie kontrolowany u weterynarza i odrobaczany. 

6. Trzeba zapewnić Berneńskiemu psu pasterskiemu odpowiednią dietę i wystarczającą ilość wody do picia. 

7. Berneński pies pasterski powinien mieć dostęp do zabawek i przedmiotów, które zapewniają mu zabawę i ćwiczenia.

Zobacz także nasz artykuł – jak zostać najlepszym na świecie psim rodzicem.