17.01.2023

Akita Amerykańska – charakter, wygląd i historia rasy.

Akita amerykańska jest psem, który potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej, dlatego idealnie sprawdzi się jako towarzysz w sportach takich jak agility czy bieganie. Są one także bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych komend, dlatego szkolenie z nimi jest przyjemnością.

Jednak ponieważ jest silnym i niezależnym psem, potrzebuje właściciela, który będzie potrafił zapanować nad jej silnym charakterem i będzie w stanie poświęcić jej odpowiednią ilość czasu na treningi i aktywności.

Wygląd Akity Amerykańskiej

Akita amerykańska to duży, silny i masywny pies o krępym i muskularnym ciele. Jego sierść jest długa i gęsta, zazwyczaj w kolorze białym, szarym, brązowym lub czarnym. Ma szeroką, silną głowę i krótkie, szerokie uszy. Jego oczy są duże i okrągłe, a nos czarny. Akita amerykańska ma długą, prostą szyję i mocne, szerokie łopatki. Jego ogon jest długi i zwisający.

Zdrowie rasy

Jeśli chodzi o zdrowie, akity amerykańskie są z reguły zdrowe i długowieczne, jednak mogą być narażone na pewne choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów czy problemy z oczami. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem szczeniaka dokładnie przebadać jego rodziców pod kątem tych chorób.

Historia rasy 

Historia rasy akita amerykańska sięga czasów przedwojennych Japonii, gdzie były one hodowane jako psy myśliwskie i psy do walki. W latach 30-tych XX wieku kilka przedstawicieli tej rasy zostało przywiezionych do USA, co doprowadziło do powstania amerykańskiej odmiany akity. Obecnie jest to uznana rasa, która cieszy się popularnością zarówno jako pies rodzinny, jak i pies sportowy. Amerykańskie kluby hodowlane ukierunkowały się na sport, bardziej niż na wygląd, dlatego różnią się od japońskiego wzorca. Ważne we wzorcu są proporcje i równowaga, ale najbardziej predyspozycje sportowe.

Przeczytaj też  Pielęgnacja psa zimą - masełko na łapki i ubranka zimowe.

Kto będzie idealnym właścicielem psa rasy Akita Amerykańska?

Wniosek jest taki, że Akita amerykańska jest idealnym psem dla tych, którzy szukają inteligentnego, silnego i przywiązującego się do właściciela psa, który jest gotów poświęcić odpowiednią ilość czasu na trening i aktywność. Trzeba pamiętać, że rasa ta wymaga odpowiedniego wychowania i szkolenia, aby zapanować nad ich silnym charakterem.

Podsumowując, Akita amerykańska to silny, niezależny i przywiązujący się do właściciela pies, który potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej. Idealnie sprawdzi się jako towarzysz w sportach takich jak bieganie, agility czy obedience. Jednak wymaga odpowiedniego wychowania i szkolenia, aby zapanować nad jego silnym charakterem. 

Potrzebujesz silnej smyczy dla Akity Amerykańskiej