06.11.2022

Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą? Sprawdź jakie mogą być przyczyny 

Dlaczego kot sika poza kuwetą? 

Niektórym wydaje się, że kot robi to specjalnie, że nagle stał się złośliwy i w formie przeciwstawienia się właścicielowi, buntuje się i sika na łóżko. Niestety to nie jest powód, by obwiniać pupila, a za to chwila, która powinna zasugerować Ci przyjrzenie się mu i jego otoczeniu. Jeśli twój kot nagle zacznie sikać poza kuwetę, przede wszystkim na początku trzeba się skupić, co sprawiło, że twój pupil oddaje mocz w całym domu. Przyczyn może być naprawdę wiele – w tym wystąpienie problemów zdrowotnych, stres czy zastraszanie ze strony innych zwierząt domowych. Po przeprowadzeniu dochodzenia skąd pojawił się problem związany z sikaniem poza kuwetą, będziesz w stanie określić, co należy zrobić dalej. 

Zwróć się o pomoc weterynarza 

Kiedy masz do czynienia z kotem, który sika poza kuwetą, pierwszym krokiem zawsze będzie wezwanie weterynarza. Większość możliwych schorzeń można wykluczyć za pomocą prostych badań moczu i krwi. Gdy kotka sika poza kuwetą, to często oznacza, że to zachowanie może być wynikiem infekcji dróg moczowych, choroby nerek lub cukrzycy. Inne problemy zdrowotne, które są bolesne lub po prostu sprawiają, że kot czuje się osłabiony. Na przykład starszy kot z ciężkim zapaleniem stawów może mieć problem z dostaniem się do zabudowanej kuwety lub pokrywą. 

Problemy medyczne, które mogą powodować, że Twój kot sika poza kuwetą, obejmują:

  • Infekcja dróg moczowych 
  • Cukrzyca 
  • Choroby nerek 
  • Zapalenie pęcherza 
  • Nadczynność tarczycy 

Upewnij się, czy wszystko posprzątałeś 

Przede wszystkim trzeba wyczyścić dokładnie całe mieszkanie i miejsca, w których twój kot wysikał się poza kuwetą. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu w domu, a przy okazji będziesz miał pewność, że zapach nie przyciągnie twojego kota do powrotu do tego samego miejsca. Pamiętaj, że kot ma lepszy węch niż ty, zadbaj o czystość, w każdym możliwym koncie, do którego mógł się dostać.

Przeczytaj też  Berneński pies pasterski - wygląd, charakter i historia rasy.

Pozwól Twojemu kotu wybrać żwirek

Gdy kot sika obok kuwety, zastanawiamy się, co to może być — pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to, Czy w kuwecie jest wszystko w porządku?”. Żwirek dla kota jest niezwykle ważnym elementem. Wydaje nam się, że to właśnie żwirek perfumowany jest najlepszym wyborem, ale tylko dla nas, bo niestety koty wcale nie są pozytywnie do nich nastawione. Zbyt mocny zapach staje dla nich mocno nieprzyjazny. Koty to stworzenia, które się mocno przywiązują, wszelkie zmiany potrafią pogłębić sprawę z sikaniem w domu, dlatego też zmiana żwirku może to pogłębić. Nie każdy rodzaj żwirku sprawdzi się u każdego kota. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych rodzajów żwirków, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje do twoich kotów. Jeśli chcesz się zmienić, ustaw trzy kuwety z różnymi rodzajami żwirków, aby zobaczyć, co preferuje Twój kot.

Zadbaj o porządek w kuwecie 

Nikt nie lubi żyć w bałaganie, a szczególnie korzystać z brudnej toalety. To samo odczuwają niektóre koty i to właśnie nieposprzątana kuweta może wywołać u nich dyskomfort i niechęć korzystania z niej. Regularnie czyść i dbaj o kuwetę swojego kota, tak by mógł z niej chętnie korzystać. 

Wiele zwierząt w domu

Współdzielenie kuwety bywa trudne i sikanie poza nią zdarza się częściej w gospodarstwie domowym z wieloma kotami, szczególnie jeśli jeden jest tyranem, który uniemożliwia innemu kotu, dostanie się do kuwety. Dlatego powinieneś mieć o jedną kuwetę więcej niż kotów i powinny być one umieszczone w różnych pomieszczeniach. Jeśli masz w domu nieśmiałego kota, pamiętaj, aby poświęcić mu miejsce i kuwetę, do których inne koty nie mają łatwego dostępu. Możesz też unikać zakrytych pudeł, jeśli masz wiele kotów. Zakryte kuwety mogą niepokoić niektóre koty, ponieważ nie widzą, czy w pobliżu jest inny kot.

Przeczytaj też  Pies boi się fajerwerków w Sylwestra?

Stres i niepokój

Koty nie lubią zmian w swoim otoczeniu. Każda zmiana – duża lub mała – może znacząco na nie wpłynąć, na przykład głośne dźwięki w pobliżu kuwety, przeniesienie kuwety w inne miejsce lub przeprowadzka. Zmiana żwirku i karmy jest najczęstszym problemem w życiu kotów. Zapobieganie stresowi jest łatwiejsze niż leczenie go później. Niespokojny kot może sikać gdziekolwiek, aby złagodzić swój niepokój, ponieważ zapach ich własnego moczu sprawia, że ​​czują się bezpieczniej. Koty przebywające na zewnątrz na podwórku, mogą również powodować stres u Twojego kota, który może przez to zdecydować się na oddanie moczu w pobliżu drzwi wejściowych. Koty chętnie sikają, aby zaznaczyć swoje terytoria, co robią głównie dlatego, że czują się zestresowane.

  • Staraj się wprowadzać zmiany stopniowo; 
  • Zapytaj lekarza weterynarii o dobre opcje ograniczenia stresu do minimum, gdy wiesz, że nadchodzi poważna zmiana; 
  • Możesz pomóc pupilowi, podając mu olejek CBD dla kota; 
  • Wyeliminuj stresory w jego otoczeniu. 

A więc jak oduczyć kota sikania poza kuwetą?

Nie ma jednego sposobu na oduczenie kota sikania poza kuwetą. Jeśli Twój kot nagle oddaje mocz po całym domu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby najpierw wykluczyć problemy zdrowotne. Przygotowując na stresujące sytuacje i zwracając uwagę na pierwsze oznaki przytłoczenia Twojego kota, możesz pomóc mu uniknąć problemów z układem moczowym i pomożesz prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie. Jeśli stan zdrowia Twojego kota będzie prawidłowy, możesz również zwrócić się do kociego behawiorysty, który pomoże Tobie i Twojemu kotu rozwiązać wasze problemy. Przy odrobinie czasu i energii przywrócisz harmonię w swoim domu i powstrzymasz kota przed sikaniem poza kuwetą.