Padaczka u psa

31.12.2021

Pies boi się fajerwerków w Sylwestra?

Co czują psy i koty słysząc fajerwerki w Sylwestra? 

Uwierzcie, to jeden z trudniejszych dni w roku dla Twojego pupila. Niezależnie od tego czy jest to pies, kot czy myszojeleń – huk i błysk fajerwerków jest tak samo przerażający i stresujący dla każdego zwierzaka. 

Na wrażliwość uszu psa składa się między innymi 17 mięśni. Psi słuch potrafi zarejestrować dźwięki o częstotliwości tak niskiej jak 16 Hz oraz tak wysokiej jak 50 000 Hz podczas gdy skala słyszalności dla człowieka kończy się na 20 000 hercach. 

Podobno koty posiadają zdolności widzenia w całkowitej ciemności…nie jest to w stu procentach prawda, natomiast potrzebują aż sześciokrotnie mniej światła w nocy niż oko ludzkie, a ich kąt widzenia to ponad 280 stopni przy zaledwie 180 stopniach u człowieka.

Imponujące zmysły, prawda? Jeśli rozumiesz już, jak ważne jest zapewnienie naszym przyjaciołom bezpiecznych i przytulnych warunków podczas nocy sylwestrowej, to musisz sobie jeszcze uświadomić, że odgłosy i efekty specjalne podczas tych kilku godzin w roku to nie wszystkie nieprzyjemne wrażenia, jakie mogą spotkać zwierzęta domowe. 

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Zagrożenia podczas sylwestra 

Zacznijmy od początku… już w ciągu dnia zagorzali fani wybuchających zabawek postanawiają wyciągnąć artylerię na podwórko świętując zbliżający się nowy rok ze sporym zapasem. Spacerując z psem, nawet rano, pamiętaj aby tego dnia zawsze trzymać go na smyczy! Bądź czujny czy gdzieś za rogiem ktoś nie rzuca petardy – Twój pupil mógłby omylnie uznać to jako zachętę do aportowania. Ale nawet daleko odpalona fajerwerka może być zapalnikiem paniki u psiaka, dlatego najlepiej zaplanuj wcześniejszy wyjazd poza tereny zabudowane. Swobodny spacer w naturze, z dala od miejskich odgłosów pozwoli na lepsze spędzenie czasu i aktywne spożytkowanie energii psiaka.

Przeczytaj też  3 przepisy na przysmaki dla psa z CBD

CBD na uspokojenie

Na tydzień przed nowym rokiem zacznij podawać swojemu pupilowi olejek CBD. To znacznie wyciszy i uspokoi psa lub kota przed sylwestrem. Nasz preparat to w walce z nasilonym stresem niezastąpiony pomocnik. Odpowiednio podawany ukoi nerwy i pomoże lepiej przystosować się do trudnych warunków. Ten czas to zdecydowanie najważniejszy moment na zakup olejków, nie czekaj i już teraz zacznij się przygotowywać na sylwestra. Pies boi się fajerwerków w Sylwestra?

Jak przygotować bezpieczną przestrzeń dla psów w sylwestra

Kolejnym ważnym czynnikiem zdrowo spędzonej nocy będzie odpowiednio przygotowane posłanie. Do ulubionego legowiska Twoich czworonożnych przyjaciół możecie dobudować osłony z kocy i poduszek, tworząc swoistą fortecę. Błędem jest przenoszenie na ten czas zwierzaków do innego pokoju, który uznasz za bardziej wyciszony. Pamiętaj, że najlepiej czują się w miejscach, które dobrze znają, dlatego nie rób nic nie siłę i nie daj się ponieść niepotrzebnym emocjom. 

Dodatkowo możesz zasłonić okna i puścić z głośników spokojną muzykę. Nie wszystkie psy reagują bardzo negatywnie na sylwestrowe bombardowanie, zwłaszcza jeśli mają już swoje lata spędzone wspólnie z Tobą, ale to nie znaczy, że pozostawione bez opieki nie będą się bać. Każde zwierzę domowe czuje się swobodniej w towarzystwie, jednak pozostawmy im opcję wycofania się tam, gdzie będą się czuły lepiej. Dla kotów bądź w tym dniu wyjątkowo wyrozumiały, pozwól im na eksplorację nowych kocich skrytek w Twoim domu, niech mają swobodę w odnajdywaniu swoich nowych ścieżek, jednak pod żadnym pozorem nie pozwól aby nawet najodważniejszy i ciekawski kocur nie wydostał się na zewnątrz. 

Przeczytaj też  Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą? Sprawdź jakie mogą być przyczyny 

Jeśli wychodzisz na imprezę i nie masz z gdzie, i z kim zostawić swoich podopiecznych warto przemyśleć kwestię hotelu dla zwierząt – odpowiednio przeszkolony personel na pewno dobrze zadba o Twojego psa czy kota.

Podsumowanie

W tę szczególnie trudną dla zwierzaków noc, postaraj się poświęcić im dużo swojej uwagi i czułości. W godzinę zero po prostu spędź czas ze swoim pupilem, świętujcie wspólnie nadejście nowego roku w pozytywnej atmosferze. Nie daj po sobie poznać, że coś jest nie tak i być może Twój spokój będzie wyczuwalny dla zwierząt, które uznają, że nie ma się czym przejmować, a zagrożenie nie jest w stanie ich skrzywdzić. 

Baw się odpowiedzialnie, szczęśliwego nowego roku!

Bibliografia:

https://www.josera.pl/poradnik/wiedza-o-psach/sylwester-z-psem.html

https://www.eszi.pl/porady/jak-przygotowac-psa-do-sylwestra-poradnik/

https://wymarzonypies.pl/jak-przygotowac-psa-do-sylwestra/